:: Japonia Holiday Navigator ::
zdjęcia
Japonia  Podróze Turystyka

Kraj i obyczaje
»
Home
»
Geografia
»
Religia
»
Obyczaje
»
Kuchnia japońska
»
Japońskie ogrody
»
Japońskie sztuki walki
»
Sport
»
System polityczny
»
Święta państwowe

Info
»
Infrastruktura
»
Informacje celne
»
Telefon / Poczta
»
Zakupy
»
Słowniczek
»
Forum

Bank adresów
»
  Szukaj
»
Logowanie
»
Rejestracja
»
Dodaj wpis

Zbiór linków
»
  Katalog
»
Dodaj link
»
Nowe linki
»
Top links



Japońskie sztuki walki


Judo ("łagodny sposób")

Współczesne judo pochodzi z końca XIX wieku i wywodzi się ze starożytnej sztuki walki jujutsu , w czasach nowożytnych opisanej i zaanalizowanej przez profesora Jigoro Kano. W sporcie tym liczy się bardziej technika, niż wytrzymałość fizyczna, a celem dla zawodnika jest nie tylko wygrywanie kolejnych walk, ale także rozwój siły i harmonii ducha i ciała.

Karate ("sposób pustej ręki")

Karate to walka z wykorzystaniem wyłącznie pięści, łokci i stóp, podobnie jak w przypadku chińskiego kung-fu lub koreańskiego taekwondo. Zawody karate tradycyjnego obejmują dwie formy rywalizacji:

  • Kata - jeden zawodnik (lub grupa) prezentuje swoje umiejętności przed sędziami. Głównymi kryteriami oceny są precyzja w wykonaniu określonych układów, technika i postawa.
  • Kumite - punktowana walka pomiędzy dwoma wojownikami, którzy powstrzymują cios tuż przed uderzeniem w ciało przeciwnika. Prawdziwe trafienia zdarzają się i tak, pomimo dobrych chęci sportowców, a ewentualny nokaut kończy mecz przed czasem, jak w boksie.

Kendo ("sposób miecza")

Jest to japońska sztuka fechtunku. Aż do XIX wieku miecze stanowiły podstawę uzbrojenia japońskich armii feudalnych, zarówno wśród wojowników wywodzących się ze szlachetnej kasty samurajów, jak i wśród powszechnie pogardzanych zawodowych zabójców z licznych klanów ninja. W odróżnieniu od wciąż kultywowanego w licznych szkołach walk stylu kenjitsu, sportowy fechtunek nie wykorzystuje prawdziwych mieczy, posługując się ich bambusowymi atrapami dla bezpieczeństwa zawodników.

Kyudo ("sposób łuku")

Jest to japońska sztuka posługiwania się łukiem, od stuleci obecnym wśród wyposażenia bojowego armii feudalnych. Kyudo stanowi relatywnie popularną formę rekreacji, uprawianą w kyudojo , specjalnych strzelnicach znajdujących się w okolicach szkół, ośrodków rekreacyjnych itd. Łuk mierzy około dwóch metrów długości, a stacjonarny cel jest ustawiony w odległości 28 lub 60 metrów. Ważną częścią tego sportu jest rytuał przygotowania, odprawiany przed oddaniem każdego strzału.

Aikido ("sposób harmonijnego ducha")

Techniki aikido pozwalają walczącemu pokonać przeciwnika przy użyciu minimalnej siły własnej, dzięki obróceniu energii ataku przeciwnika przeciwko niemu samemu. Jak w każdej japońskiej sztuce walki, tak i tutaj kładzie się ogromny nacisk na rozwój umysłu i osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Aikido spopularyzował Steven Seagal, posługując się technikami pochodzącymi z tej sztuki walki w każdym swoim filmie.

 


Atrakcje
»
»
»
»
»
»
     
 
 
Partner
»
 
Irlandia
»
sycylia
»
Florencja
»


Japonia .info © holidaynavigator.com 2004- 2024
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Japonii.