Ograniczenia wizowe
Polscy turyści muszą postarać się o wizę. Potrzebny jest paszport, w którym odnotowane zostaje całkowicie niezależne od wizy "zezwolenie na lądowanie", będące warunkiem wpuszczenia na teren kraju. Wszelkich informacji udziela Konsulat Generalny Japonii, mieszcący się w Krakowie przy ulicy Grabowskiego 5/3, numer telefonu: 012 633 43 59. Turystom nie wolno podejmować jakiegokolwiek rodzaju działań zarobkowych, natomiast mogą uczestniczyć w krótkoterminowych kursach językowych w wyznaczonych placówkach edukacyjnych. Podróżni przesiadający się w Japonii na inny samolot, mogą uzyskać wizę tranzytową, ważną na czas od 72 godzin do 15 dni, udzielaną celem umożliwienia zwiedzania Kraju Kwitnącej Wiśni przed odlotem do kraju przeznaczenia.
Zdrowie - obowiązkowe szczepienia
Osoby z problemami zdrowotnymi powinny pamiętać o specyficznym japońskim klimacie. Wiosną problem stanowi wysoka ilość alergenów, latem upały i wilgoć, jesienią tajfuny i ulewne deszcze, zimą zaś mróz. Prawie 3/4 terytorium Japonii stanowią góry, należy więc przygotować się na skoki ciśnienia i rozrzedzone powietrze. Zagrożenia zdrowotne są niewielkie przy zachowaniu zdrowego rozsądku i higieny osobistej; nieprzyzwyczajonym do opierającej się w dużej mierze na egzotycznych i surowych składnikach diecie może grozić chwilowy rozstrój żołądka, biegunka lub choroby pasożytnicze układu pokarmowego, jednak nie bardziej, niż w każdym innym kraju leżącym w strefie subtropikalnej. Zagrożenie wirusem HIV jest bardzo niewielkie, wbrew zagęszczeniu populacji - wynika to z samodyscypliny i uporządkowanego trybu życia Japończyków, nieliczne przypadki AIDS zdarzają się wyłącznie wśród przedstawicieli młodej generacji. Zaświadczenia o przebytych szczepieniach ochronnych nie są wymagane, choć dla własnego bezpieczeństwa turystom zaleca się zaszczepienie przeciw błonnicy, tężcowi, japońskiemu zapaleniu mózgu denga.
Informacje celne
Wymagane są pisemne deklaracje w dwóch kopiach; formularze można otrzymać na lotniskach, statkach lub punktach odprawy. W Japonii obowiązuje system zielonych i czerwonych bramek - te pierwsze są dla podróżnych niemających nic do oclenia. Bagaż zawierający przedmioty użytku osobistego nie podlega ocleniu. Poniższe zestawienie określa ilości artykułów, poniżej których nie trzeba ich deklarować:
- Alkohol - 3 butelki
- Wyroby tytoniowe - 100 sztuk cygar, 400 sztuk papierosów, inne rodzaje tytoniu - do 500-set gramów
- Inne artykuły, nieprzekraczające wartości 200 000 jenów według stawek na rynku międzynarodowym
|