:: Japonia Holiday Navigator ::
zdjęcia
Japonia  Podróze Turystyka

Kraj i obyczaje
»
Home
»
Geografia
»
Religia
»
Obyczaje
»
Kuchnia japońska
»
Japońskie ogrody
»
Japońskie sztuki walki
»
Sport
»
System polityczny
»
Święta państwowe

Info
»
Infrastruktura
»
Informacje celne
»
Telefon / Poczta
»
Zakupy
»
Słowniczek
»
Forum

Bank adresów
»
  Szukaj
»
Logowanie
»
Rejestracja
»
Dodaj wpis

Zbiór linków
»
  Katalog
»
Dodaj link
»
Nowe linki
»
Top links



Sporty


Sumo

Sumo to japońskie zapasy i narodowy sport, wywodzący się z czasów starożytnych, gdy stanowiły element religijnych celebracji szintojańskich bogów. Wiele z religijnych rytów pozostało do dziś; widać je wyraźnie w ostatnich minutach przed walką, gdy zawodnicy odbywają procedurę przygotowania do starcia, odpędzając złe duchy i prosząc opiekuńcze kami o honorowe zwycięstwo i siłę. Zasady sumo są nieskomplikowane: zawodnik przegrywa, jeżeli dotknie podłoża dowolną częścią ciała poza podeszwami stóp lub zostanie wypchnięty poza wyznaczony krąg. Pojedyncze starcie nie trwa dłużej niż półtora minuty, zwycięzca zwykle zostaje wyłoniony po upływie paru sekund. Na szczycie banzuke , czyli hierarchii zawodniczej, stoi Wielki Mistrz - yokozuna. Tytuł ten raz zdobyty nigdy nie ulega przepadkowi, choć oczekuje się, iż z chwilą pogorszenia się wyników jego właściciel uda się z własnej woli na emeryturę. Zawodowi zapaśnicy mają najczęściej pomiędzy 20, a 35 lat i są ściśle podporządkowani reżimowi codziennych treningów oraz jedzenia ogromnych ilości wysokokalorycznych posiłków dla zbudowania odpowiedniej masy ciała. Sumici mieszkają w specjalnych ośrodkach, rządzących się własnymi prawami, szczególnie drakońskimi dla zapaśników niższej rangi. Rocznie odbywa się w Japonii sześć turniejów, każdy trwający 15 dni - w Tokio (styczeń, maj, wrzesień), w Osace (marzec), Nagoi (lipiec) i Fukuoce (listopad).

Baseball

Yakyu , jak zwany jest w Japonii baseball, przywędrował do Kraju Kwitnącej Wiśni zza Pacyfiku i jest obecnie najpopularniejszym sportem. Istnieją dwie ligi zawodowe: Liga Centralna oraz Liga Pacyficzna, ponadto istnieje niezliczona ilość amatorskich i szkolnych zespołów. Finały amatorskich turniejów bywają transmitowane na żywo na cały kraj i cieszą się nie mniejszą popularnością wśród fanów, niż zawodowe rozgrywki.

J-Liga

Jest to nazwa zawodowej ligi piłkarskiej, założonej zaledwie w 1993 roku, od 1999 podzielonej na dwie dywizje - J1 i J2. Piłka nożna była w Japonii uprawiana amatorsko od dawna, niemniej jednak znalazła się w centrum uwagi wszystkich Japończyków dopiero po występie japońskich piłkarzy na francuskim mundialu w roku 1998. Japońskich zawodników dostrzegli także skauci z zachodnich klubów, co zaowocowało wieloma lukratywnymi kontraktami i dalszym podniesieniem rangi futbolu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Hidetoshi Nakata, obecnie grający w barwach Bolton Wanderers, stanowi przykład piłkarza, który popularyzuje ideę "soccera" wśród młodego pokolenia Japończyków.

Golf

Golf cieszy się dużą popularnością w Japonii. Jako że naturalne pofalowanie większości powierzchni kraju nie sprzyja powstawaniu ogromnych pól golfowych, jest to sport bardzo ekskluzywny i elitarny. Jednakże istnieją dostępne publicznie objazdowe pola, na których mogą ćwiczyć niezrzeszeni fani sportu dżentelmenów. Objazdowe pola to wielkie konstrukcje, możliwe do rozłożenia nawet w centrum dużego miasta; czasami są wielopiętrowe, aby umożliwić grę większej liczbie sportowców jednocześnie.

Formuła 1

Od 1987 roku na torze Suzuka odbywają się corocznie zawody Grand Prix, obecnie przeprowadzane w październiku (w tym roku rozpoczną się dokładnie pierwszego dnia tego miesiąca). Maisto Suzuka znajduje się godzinę drogi pociągiem na południe od Nagoi.


Atrakcje
»
»
»
»
»
»
     
 
 
Partner
»
 
Irlandia
»
sycylia
»
Florencja
»


Japonia .info © holidaynavigator.com 2004- 2024
Niniejsza strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Japonii.